
23
2018Pokój, który miał stać się moją pracownią wcześniej był pokojem dziecięcym. Miałem w głowie kilka pomysłów na jego aranżację, jednak ze względu na charakter prac, które będę tam wykonywał (obróbka graficzna) moje miejsce pracy miało spełniać określone wymogi takie jak: oświetlenie – odpowiednie natężenie i barwa, oraz najkorzystniejszym kolorem ścian byłaby szarość. Wybór padł na beton architektoniczny. Większość prac remontowych w domu wykonuję sam i staram się to robić jak najtańszymi metodami, ale nie schodząc z jakości. Zacząłem szperać w necie, co i jak robią inni, oglądnąłem kilka tutoriali. Zgłębiwszy 😉 zagadnienie wziąłem się do dzieła.
Co będzie potrzebne – narzędzia:
- Wiadro
- Mieszadło do wyrobu zaprawy (można ręcznie)
- Wiertarka / wkrętarka
- Szpachelka
- Paca wenecka
- Otwornica do drewna (opcjonalnie)
- Spryskiwacz do zwilżenia tynku
Co kupiłem:
- Płyty OSB – 2500 x 1250 gr. 8mm – 3 szt. około 160 zł z przycięciem do formatek
- Środek gruntujący Betokontakt 5 kg – 45 zł
- Pigment czarny – 9 zł
- Kołki rozporowe ze wkrętami z łbem stożkowym na wkrętak krzyżak – 72 szt. (12 płyt po 6 na płytę, ja kupiłem kołki uniwersalne fi 10×50, ale to jest uzależnione kto jaką ma ścianę do której będzie mocował płyty OSB) około 45 zł za 100 szt. – większe opakowania są bardziej opłacalne
- Podkładki ocynkowana pod śruby 10,5 x 30 – 48 szt. x 0,5 = 24 zł
- Śruby do drewna M8 będą „ozdobne” – 48 szt. – około 30 zł
- Krzyżyki dystansowe 1 cm – 10 zł
- Zaprawa wyrównująca CEKOL ZW-04 25 kg – 16 zł
- Lakier zabezpieczający JEGER – 39 zł
KOSZT MATERIAŁÓW
378 zł
Zacząłem od wizualizacji komputerowej, pozwoliło mi to zobaczyć jak będzie wyglądać całość.
Kiedy już wiedziałem, która ściana będzie ścianą główną zabrałem się za zaprojektowanie formatek do przycięcia. Na materiał do wykonania formatek wybrałem płytę OSB, rozmiar płyty OSB 2500×1250 x 8 mm. Na płycie mieszczą się 4 formatki, więc na moją ścianę potrzebowałem 3 płyty. Płyty zakupiłem w Castoramie i tam też zleciłem wycięcie formatek, które mają być na ścianie o rozmiarze 1060×560 mm. W międzyczasie zrobiłem szkic rozmieszczenia formatek na ścianie.
Następnym etapem było nawiercenie otworów pod „ozdobne” śruby, ja nawierciłem rozmiarem 38mm.
Przymocowanie formatek do ściany – przyklejenie? Najprostszą metodą byłoby przyklejenie formatek do ściany i ktoś tak zamocował w jednym z tutoriali, jednak ja miałem obawę co do tej metody. Nałożony beton na płytę zwłaszcza na początku jak jest mokry to ma dość sporą wagę, dlatego przyklejenie takich formatek do ściany groziło ich odpadnięcie. To co? Przymocowałem za pomocą kołków rozporowych. Do każdej płyty wykorzystałem 6 wkrętów. Odstępy między płytami zrobiłem przy pomocy krzyżyków 1 cm.
Już wygląda pięknie, no prawie pięknie 😉 Krok następny jest bardzo ważny. Musimy zwiększyć przyczepność naszej płyty OSB. Robimy to za pomocą środka gruntującego Betokontakt, jest to mieszanka piasku kwarcowego i tworzyw sztucznych. I tu uwaga Betokontak ma kolor ładnego różu 🙂
Trzeba się go pozbyć! Do tego używamy zwykłego barwnika do farb w kolorze czarnym. Dodajemy tyle, aż grunt zmieni kolor na ciemno szary. Malujemy nim dokładnie płyty i pozostawiamy do wyschnięcia.
Ze względu na to, że moje ściany były soczyście żółte po wyschnięciu gruntu kolorek dawał o sobie znać w miejscach fug. Potraktowałem je szarą farbą.
Przechodzimy do istoty sprawy. Beton!
Receptur na domowy sposób zrobienia betonu architektonicznego w necie jest x . Na blogach, forach czy youtube polecają różne mieszanki: kleju do płytek, gips, MP75, może coś tam jeszcze i materiał – który wybrałem, czyli zaprawę wyrównującą CEKOL ZW-04. Dlaczego właśnie ZW-04, a nie te wcześniej wymienione? Klej do płytek – twardość i elastyczność chyba zdałby egzamin, jednak struktura kleju na pewno nie jest strukturą betonu, gładka masa bez gruboziarnistego piasku. Struktura gips będzie podobna do kleju, nie wiem jak z trwałością, ale jest to raczej materiał kruchy. MP75 też jest kruche i również nie osiągnąłbym zamierzonej struktury. CEKOL ZW-04 jest mieszanką cementu, czegoś tam jeszcze i kruszywa z wielkością ziarna do 3mm (to one będą nam „rysować” strukturę).
Rozrabiamy zaprawę tak, aby była gęsta (nabrana na szpachelkę nie spadała). Najlepiej nakładać ją pacą wenecką, to taka paca tynkarska tylko, że z zaokrąglonymi rogami. Ja sobie zrobiłem ją ze starej pacy tynkarskiej.
Nakładamy zaprawę na zagruntowane płyty, grubość warstwy tak około 3mm. Nie przejmujemy się równością nakładania, fugami i otworami, wypełniamy wszystko masą. Nałożoną zaprawę zostawiamy do przeschnięcia. Po przeschnięciu wybieramy z fug i otworów nadmiar zaprawy. Spryskiwaczem nawilżamy zaprawę i zacieramy do żądanej struktury. Tu uwaga! Im więcej zwilżycie zaprawę, tym struktura będzie bardziej gładka.
Ładnie pięknie zacieramy całą ścianę i pozostawiamy do wyschnięcia.
Po całkowitym wyschnięciu zabezpieczamy ścianę nakładając lakierem. Ja wybrałem naturalny, ale w sprzedaży jest jeszcze satynowy. Lakier ma konsystencję krochmalu i nanosimy go pędzlem wcierając go między wszystkie szczeliny.
Montujemy w otworach ozdobne śruby i to koniec 🙂
Tak wykonany beton jest trwały, nie kruszy się, robi wrażenie i co najważniejsze nie bankrutuje naszej kieszeni.
Zapraszam do obejrzenia poradnika na YouTube i jak się podobał to poproszę łapkę w górę, a jak nie to łapkę w dół i subskrybowanie mile widziane 🙂
Super to wygląda
Dzięki 🙂 Stęskniona 🙂
Niesamowity efekt końcowy!
Kasia to teraz już wiesz jak robić, to do dzieła 🙂
Fajny opis fajnie zrobione
Dzięki 🙂
Super, to jest to, czego szukałem. Zastanawiam się tylko, czy zamiast płyty OSB można byłoby wykorzystać kartonowo-gipsowe?
Miło czytać takie komentarze, dzięki. Natomiast jeśli chodzi o płyty karton-gips to ja osobiście ostrożnie podszedłbym do tematu. Płyta k-g jest dość krucha i trudno będzie utrzymać ostre krawędzie podczas obróbki. Czy jeszcze jakieś wady będzie miała podczas pracy to nie wiem. Pozdrawiam.
W przyszłym tygodniu dam znać jak to wyjdzie z płytą KG. Dzięki za pomysł o którym myślałem ale nie wiedziałem czy ma to sens. Pozdrawiam
OK, daj znać bo ludzie się pytają czy można. Na pewno można, ale czy jest „problematyczna”, a może jest prościej i jeszcze taniej? Ciekawe, daj koniecznie znać. Pozdrawiam.
Siemka – Zrobiłem jak mówiłem, zamiast płyt osb dałem płyty GK. Wyszło jak dla mnie świetnie. Nie ma znaku że to płyty 🙂
Fajnie, że się podzieliłeś informacją, teraz inni będą mogli robić to na płycie GK. Pozdrawiam.
Wyglada to naprawde super profi, przymierzam sie tez do zrobienia takiej ściany , ale mam pytanie czy mozna uzyskać jaśniejszy odcień ? Czy trzeba dac inny kolor pigmentu ? np. beton loft? Będę wdzięczny za odpowiedz
Dzięki Tom.
Jeśli chodzi o rozjaśnienie to tylko jeden pomysł przychodzi mi do głowy. A mianowicie w sprzedaży są białe pigmenty, dodać go do zaprawy i rozjaśnić ją.
witam, prośba o info na ile to trzeba wystawić do przeschnięcia przed zacieraniem? zamiast płyt chcę zrobić tym całą zabudowę kominka z gk.
Cześć, na płycie GK może być całkiem inaczej, ponieważ gips pewnie szybciej wchłonie wodę niż OSB. Ale nawet jeśli robiłbyś na OSB to również nie potrafiłbym Tobie powiedzieć dokładnie czasu po jakim masz zacierać. Ja to zrobiłem w momencie, gdy zaprawa była przeschnięta i spryskiwaczem dozowałem sobie odpowiednie nawilżenie do zacierania.
Zrobiłem w podobny sposób (sam tynk bez wzoru płyty) obudowę kominka. Dla odmiany pomalowałem lakierem satynowym – super efekt. Wprowadziłem tez jedną zmianę- do zaprawy dolewałem wodę rozrobioną z czarnym pigmentem . Wyszedł fajny efekt – „wżery” są ciemniejsze, a powierzchnie płaskie jaśniejsze.
Jak coś służę zdjęciami.
pozdrawiam
można te zdjęcia? 🙂 turbo_mat(at)wp.pl
To ja poproszę zdjęcia bo też przymierzam się do zrobienia takich płyt 😉
Chętnie zobacze fotki, proszę wysłać na @ ezg1fu3(at)gmail.com lub na fb.
Pozdrawiam,
Piotr Jarosik
Witam , gratulacje za pomysł i wykonanie !!! Planuje zrobić to samo w całym mieszkaniu w różnych odcieniach betonu. Mam pytanie czy próbowałeś nakładać cekol bez pośrednio na ścianę (zagruntowaną, przygotowaną jak należy…). Chciałbym pominąć płyty karton gips. Pozdrawiam i dzięki za inspiracje wykonania !!! 🙂
Robert ja nie, ale znajomy pominął „etap płyt” i dał bezpośrednio na ścianę (oczywiście odpowiednio ją przygotował z użyciem betokontaktu, tego kroku proponuję raczej nie omijać). Trzyma się do dziś a robił 2 lata temu. „Formatki” narysował sobie przy pomocy łaty murarskiej i wkrętaka 😉 Powodzenia w działaniach 🙂
Witam mozma prosic o fotki tynku pomalowamego lakierem satynowym. Pozdrawiam kaktus167(at)o2.pl
Cześć Andy ja niestety nie zabezpieczałem satynowym, tylko zwykłym. Satynowym zabezpieczałem wydruki na piance i szczerze mówiąc mało co się różni od tego zwykłego. Może delikatnie więcej się „błyszczy”, ale to jest tylko widoczne pod pewnym kontem i odpowiednim oświetleniem.
Cześć Andy. Proszę Ciebie o poradę opinię.
Ściana na której chcę skopiować Twój pomysł została prawie w całości wyburzona by połączyć dwa pokoje i zrobić duży salon. Obecnie ściana pojawiła się znowu. Wnęka , przejście zostało zabudowane płytami gipsowymi ,stelaż,wełna wyciszająca itd. W centralnej części, w miejscu gdzie wisi telewizor została wzmocniona płytą osb. Jak myślisz- kołki i wkręty odpadają? lepiej kleić a jeśli tak to jakim klejem? ściana była malowana pól roku temu. Czy w ogóle jest szansa na zrealizowanie Twojego pomysłu na mojej ścianie? Pozdrawiam
Super praca i pomysł, już zabieram się do pracy. Masz jeszcze jakieś fajne budzetowe pomysly?
Cześć Piotr, kilka zrobionych w domu już jest 🙂 lampy betonowe w kuchni, oświetlenie led za TV, sterowanie oświetleniem z komórki (na ten moment kuchnia, sypialnia) z wykorzystaniem taniego rozwiązania Sonoff w nowym roku planuję zrobić (w końcu, bo żona już %$%^@$# i takie tam 😉 ) szafę na przedpokoju z przesuwanym, wiszącym lustrem. Plus do tego jeszcze podświetlone zdjęcie na drugiej części nieruchomej. Zobaczymy jak to mi wyjdzie, bo szczerze mówiąc nie wiem jak do tego się zabrać 🙂 Na ten moment tyle, zdjęcia i dokumentacja zrobiona, ale nie ma kiedy się za to zabrać i sklecić sensowny materiał.… Czytaj więcej »
Witam.
Mam pytanie, czy po lakierowaniu beton trochę ściemnienie, czy będzie jasny jak bezpośrednio po wyschnieciu?
Dzięki za podpowiedź bz góry.
Radek
Cześć Radek!
Specjalnie nie przyglądałem się czy po lakierowaniu ściemniał. Jednak myślę, że troszeczkę o ton ściemniał (takie mam wrażenie).
Pozdrawiam,
Marcin
Super pomysł, dziś testowałem, wyszło mi podobnie ale troszkę komentowałem z ilością wody, na sucho. W najblizszym czasie postaram sie zrobić tak zeby bylo jeszcze wiecej dziur. Autorowi filmu moge wyslac i pokazsc co mi wyszlo, moze cos jeszcze doradzi, podpowie.
Dziekuje autorowi za inspiracje.
Piotr z ilością wody pewnie Tobie nie pomogę, ja robiłem tzw. „na oko”. Tak, aby nie było zbyt wodniste, bo wtedy „spłynie” ze ściany. Ale też nie może być zbyt suche, bo wtedy będzie słabo się „kleić” do ściany. Więc… „na oko” 🙂 Pozdrawiam i polecam się na przyszłość 🙂
Dzięki Nosek za Twój pomysł, narazie efekt na ścianie w przedpokoju (1×2,5m) mega. Żoną zadowolona do tego stopnia że zleciła mi wykonanie jeszcze jednej ściany, tym razem w salonie. Cekol chyba nie jest świadom jaki udało się im produkt stworzyć normalnie wydalibysmy na ścianę 12m2 cos koło 800-1000zl a tak max 100zl i gotowe. Jeszcze raz dzięki, jakby ktoś był ciekaw efekty u nas mogę podesłać fotkę na maila. Pozdrawiam.
kubala86 dzięki za komentarz i opinię. Pozdrawiam 🙂
To ja poproszę foty… Angie2000(at)gazeta.pl
Świetna robota. Brawo Ty. Spróbuję z gips-karton em.
Dzięki 🙂
No i ściana w salonie skończona, efekt WOW.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/2396d5a9bf908d5c Pozdrawiam.
kubala86 rewelacyjnie wygląda! Faktycznie efek WOW! Pozdrawiam.
serio wow :). malowałeś jakoś z pistoletu czy ten sam proces co Nosek tylko bez płyt?
Tak jak Nosek, z tą różnicą, że wygładzałem szeroką sztywną szpachelką 25cm i miejscami małą kielnią dlatego powstały takie jaśniejsze przebarwienia. Ogólnie zrobione na „odwal się” bez szczególnego pieszczenia. Na koniec lakier i jest.
Pytanie do tych co używali płyt gk. W jaki sposób mocowaliście do ściany? U mnie ściany są akurat z żelbetonu i robienie dużej liczby otworów może być trudne…
Świetne wykonanie!
Ściągnęłam pomysł, ale zrobiłam bez płyt. Poszło sprawnie, jeszcze nie wyschło, a już jestem zachwycona! Dziekuje pięknie za pomysł i instrukcje 🙂 pozdrawiam
Pytanie..jak zrobiłeś te fugi, takie równe? Czy płyty na ścianie przykręcałaś dokładnie do siebie, czy zostawiałeś szczelinę, która później stała się fugą? Pozd.
Tekst ze strony… 😉
Pozdrawiam 🙂
To i ja się pochwalę się ala betonem na ścianie, zrobione na osb wszystko jak Nosek 🙂 https://www.fotosik.pl/zdjecie/1e1c2f0ecee04990
Super… fajnie, że się przydał mój wpis 🙂 Bardzo to cieszy 🙂
Pozdrawiam 🙂
Mega post wszystko się udało tylko dwa kolory zaprawy
Dzięki i pozdrawiam
Dzieki za porady
czy na tą ściane wykorzystałeś chociaż pół wiaderka betokontaktu? pytałam bo widziałam w sprzedaży opakowanie 1kg, a wymiary ściany mam podobne, zastanawiam sie czy wystarczy 😉
Cześć Ilo, szczerze mówiąc nie pamiętam ile poszło mi tego betokontaktu. Myślę jednak, że więcej niż 1 kg. Ja kupiłem 5 kg, bo kładłem jeszcze płytki na balkonie i miałem gdzie to wykorzystać. Rozważ również, że 1 kg kosztuje 1/3 ceny 5 kg. Jeśli starczy Tobie 3 kg to jeszcze się opłaca, powyżej już raczej nie. Rozumiem, że przymierzasz się do takiej ściany 🙂
Powodzenia i pozdrawiam,
Nosek 🙂
Sporo szukałem w sieci jak to zrobic tanim kosztem. Dzieki wielkie za tak profesjonalny poradnik, niebawem zabieram sie za remont i napewno jedna sciana bedzie wygladala jak twoja.
Wielkie dzięki. Super, że byłem wstanie pomóc. Powodzenia w działaniach, a jak już będziesz miał zrobione pochwal się 🙂
Pozdrawiam,
Nosek 🙂
Świetny efekt ale mam wrażenie że trochę się beton błyszczy? czy tylko tak to wygląda na zdjęciu?
Sam chcę coś takiego zrobić z użyciem tego cekola ale na całą ścianę bez płyt.
W łazience mam teraz płyty gk i myślę czy trzeba je smarnąć tym betokontaktem czy wystarczy zwykły grunt uniwersalny..?
I pytanie nr 2, dlaczego użyłeś pigmentu do betokontaktu? bałeś się, że gdzieś będzie prześwit? np w szczelinach? Zastanawia mnie to bo nie wiem czy jeśli ja nie będę robił płyt tylko cała ściana to czy muszę barwić…?
Cześć! …wrażenie że trochę się beton błyszczy? czy tylko tak to wygląda na zdjęciu? Może delikatnie pod światło, na co dzień nie dostrzegam tego. Ściana była „potraktowana” lakierem naturalnym więc może w jakimś stopniu ma to znaczenie. Wybierałem lakier pod kątem matowości, aby się nie „świecił”. W sprzedaży jest jeszcze lakier satynowy, który właśnie jest półmatem. W łazience mam teraz płyty gk i myślę czy trzeba je smarnąć tym betokontaktem czy wystarczy zwykły grunt uniwersalny..? Na Twoim miejscu również użyłbym Betokontaktu, w bardzo dużym stopniu zwiększa przyczepność do ścian wszelakich mas, a zwłaszcza masy betonowej (która nie należy do lekkich).… Czytaj więcej »
Witaj. pytanie- czy zastosowanie lakieru jest konieczne w pomieszczeniu? Nie widzę żadnej różnicy przed i po zastosowaniu lakieru oprócz braku 40 zł w portfelu
Cześć Jiko!
Osobiście uważam, że tak.
I bardzo dobrze, że wizualnie nie widzisz różnicy. Oznacza to, że lakier nie zmienił koloru betonu, co jest dobrą wiadomością.
Różnicę zobaczysz przy dotyku, ocieraniu czy innym kontakcie ze ścianą. Lakier ma za zadanie zabezpieczyć ścianę przed „sypaniem się”.
Gratuluje kreatywności! Świetny poradnik.Jeszcze jedno pytanie. Czy do zaprawy dodałeś barwnik pokazany na zdjęciu fox? Pytam ponieważ mi wyszła ściana koloru jasno szaro beżowego a wszystkie zamieszczone tutaj zdjęcia pokazują kolor taki grafitowy, betonowy tzn znacznie ciemniejszy niż uzyskałem? Pozdrawiam.
Cześć Arek!
Dzięki za słowa uznania 🙂
Nie, do zaprawy nie dodawałem pigmentu. Ale nie wiem, czy różne odcienie szarości czy intensywność szarości nie ma coś wspólnego z różnymi proporcjami mieszanki (każdy przecież robi inną). A może w produkcji używają innych piasków czy mieszanek, przecież różne partie produkcyjne wychodzą i to powoduje inne odcienie u klienta końcowego. Nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie. To jest tyko moje „gdybanie” 😉 .
Po jakim czasie +/- od skończenia zacierania betonu nanosileś lakier? Ile potrzeba czasu na wyschnięcie betonu?
Najlepiej nanosić po całkowitym wyschnięciu, unikniemy możliwości wystąpienia plam. Dość szybko to wysycha, ponieważ nie jest to gruba warstwa. Ile czasu? Nie pamiętam ile upłynęło godzin, tak więc nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Jest jasno szare to wyschło – lakierujemy 🙂
Cześć Nosek!
Wielkie dzięki za pomysł.
Zrobiłem wyszło super ale mam do Ciebie jedno pytanie :
Po wyschnięciu wyszedł mi za jasny kolor czy jest szansa przemalowania jakąś farbą albo rozrobienia betonu z czarnym pigmentem i pomalowanie go pędzlem ?
Co o tym sądzisz 🙂
Jak najbardziej możesz tą ścianę pomalować jakąś szarością tylko malowałbym pędzlem, aby dostać się w żery betonu.
Drugi sposób –
raczej się nie sprawdzi. Myślę, że odpadnie.
Witam czy na tak zrobioną ścianę w salonie fryzjerskim mogę powiesić 3 lustra i nic się nie stanie?Pytam się bo chodzi mi o ciężar luster.
Beata
lustra wieszasz na ścianie. Te płyty ten beton to powiedzmy taka „tapeta”. Jeśli ściana na której zrobisz ten beton pozwala na zrobienie takich płyt to i pewnie pozwoli na zamontowanie luster.
Pozdrawiam 🙂
Witam. Beton na ścianie już mam 🙂 dziękuje za cenne wskazówki. Wyszło super!! A teraz pytanie..Czy mogę go pomalować farbą na kolor antracyt lub czarny? Czy musi zostać jednak w „naturalnym” kolorze?
Maryna cieszę się, że moje wypociny przydały się Tobie, a jeszcze bardziej, że wyszło super 🙂 Jeśli chodzi o Twoje pytanie, to oczywiście, że możesz pomalować tylko tak jak wcześniej już komuś odpowiedziałem maluj pędzlem. Pędzlem będziesz miała możliwość dotrzeć we wszystkie wżery w betonie i nie „zalepi” ich.
A ja mam pytanie, musielismy nanieść w niektore miejsca druga warstwę i mega widac różnice koloryztyczna. Mozna to jakos wyprowadzic żeby kolor byl jadnolity? Wygląda bardzo średnio
Bats problem przy tym rozwiązaniu jest taki, że jak za mało się rozrobi zaprawy, to późniejsze „dorabianie” na pewno będzie miało inny odcień. Przychodzą do głowy mi tyko dwa rozwiązania. Pierwsze jeśli nie jest to duża ściana nanieść jeszcze jedną warstwę zaprawy na całą ścianę. Drugie to prostsze pomalować (tylko tak jak już wcześniej pisałem, pędzlem).
Daj znać jak „wybrnęliście” z problemu.
zdecydowanie twój tutorail po 3 dniach reaserchu przypadł mi do gustu najbardziej !! właśnie wróciłem z zakupów. do dzieła !! dzięki !!
Miło czytać, dzięki Andrzeju 🙂 Jak wyszło? Czy jeszcze nie wyszło 😀 ?
Witam. Właśnie przymierzam się do zrobienia takiej ścianki u mnie w mieszkaniu i rozmyślam nad dwoma opcjami: pierwsza kupić gotowe płyty czy zaczerpnąć pomysłu od Ciebie I tu mam pytanie do Ciebie jakie koszta są związane ze stworzeniem takiej ściany ? Dziękuje Pozdrawiam
Perfidiusz nie czytasz uważnie 😛 , ale niech Ci będzie… na moją ścianę (3,2×2,4m) koszt materiałów wyszedł prawie 400 zł
Witam zastanawiam się nad wykonaniem takiej ściany ale na zewnątrz budynku ,powiedzmy na ścianie garażowej południowej i przypuszczam że była by w miarę odporna ale to tylko przypuszczenie , co o tym sądzicie?
Przemek masa jest masą betonową więc na wodę będzie odporna, a jeszcze możesz ją zaimpregnować. Jakbyś robił na płytach OSB to te również możesz zakupić specjalne na zewnątrz czyli minimum OSB3 lub najlepiej OSB4.
Mam pytanie czy dobrym pomysłem jest:
1. Pociąć płytę gipsową
2. Przygotować ją, nałożyć beton i polakierować
3. Przykleić na sciane (jak zwykłe płytki), na klej do płyt gipsowych
4. Ścianę gdzie będą przerwy między płytami pomalować albo rozsmarować cienko klej
Pomysł taki bo boję się brudzić ściany a efekt jednak mi się nie spodoba 😉
Pozdrawiam
Lila pomysł jakiś jest, ale ja nie szedłbym w tą stronę. Formatka z płyty G/K z nałożoną masą betonową będzie swoje ważyła i przyklejenie jej na ścianę może być ryzykowne. Z drugiej strony glazurnicy kleją duże płyty kamienne na ścianach i się trzymają, więc może i Twój sposób będzie ok. Mi przez chwilę też przeszło przez głowę, że zamiast mocować na kołki przykleję (byłoby szybciej), jednak miałem obawy i przymocowałem na kołki. Pozdrawiam i daj znać czy coś „zadziałałaś” 🙂
Mam pytanie, jak sie to sprawdza po czasie? Bo strasza mnie ze OSB wyschnie i zacznie pekac finisz. Chcialem klatke schodowa tak zrobic.
David nic się nie dzieje ze ścianą. Zrobiona w 2015 i do tej pory jeszcze cała 😉 Poniżej aktualne zdjęcia.
szczegół
Cześć, czym zacierałeś? W sensie jakim narzędziem? To tarka jak do styropianu?
Cześć Filip,
ja zacierałem zwykłą pacą murarską gładką tylko ją trochę „przerobiłem”. Zwykła paca ma ostre rogi więc je wygiąłem do góry, aby nie rysować przez przypadek nałożonego betonu. Polecają do tego pacę wenecką, ona ma zaokrąglone rogi, ewentualnie pacę styropianową taką do tynku i potwierdzam, że paca styropianowa zdaje egzamin.
tą ze zdjęć robiłem
Dziękuję bardzo. Wiedz, że po tylu latach ludzie nadal korzystają z twojego poradnika. pamiętasz mniej więcej ile poszło ci tej zaprawy wyrównującej na ile metrów kwadratowych?
Dzięki za miłe słowa 🙂 Na moją ścianę 3,2×2,4 m (12 formatek 1,06×0,56 m) czyli około 8 mkw zakupiłem jeden worek ZW-04 i dużo jeszcze zostało 🙂
Cześć, te śruby do drewna ozdobne są kręcone do sciany czy tez maja kołek w ścianie ? Bo nie wiem jak je wkręcić do wielkiej plyty
Cześć!
Ja wywierciłem otwory rozmiar większy od śrub, „wcisnąłem” piankę montażową i w nią wkręciłem śruby. Ze względu, że to tylko ozdoba to taki sposób wydawał mi się najszybszy. Gdzieś w komentarzach chyba na YT pod filmem przeczytałem, że ktoś zrobił to na zasadzie obcięcia śrub i pozostawienia tylko samych „główek” i przykleił je do ściany z podkładkami, ale to dość pracochłonne (ja mam cegłę to szybko wywierciłem te 48 otworów) a i pianki montażowej mi zostało to ją wykorzystałem.