Blog

BETON ARCHITEKTONICZNY – ZRÓB TO SAM

Pokój, który miał stać się moją pracownią wcześniej był pokojem dziecięcym. Miałem w głowie kilka pomysłów na jego aranżację, jednak ze względu na charakter prac, które będę tam wykonywał (obróbka graficzna) moje miejsce pracy miało spełniać określone wymogi takie jak: oświetlenie – odpowiednie natężenie i barwa, oraz najkorzystniejszym kolorem ścian byłaby szarość. Wybór padł na beton architektoniczny. Większość prac remontowych w domu wykonuję sam i staram się to robić jak najtańszymi metodami, ale nie schodząc z jakości. Zacząłem szperać w necie, co i jak robią inni, oglądnąłem kilka tutoriali. Zgłębiwszy 😉 zagadnienie wziąłem się do dzieła.

Co będzie potrzebne – narzędzia:

 • Wiadro
 • Mieszadło do wyrobu zaprawy (można ręcznie)
 • Wiertarka / wkrętarka
 • Szpachelka
 • Paca wenecka
 • Otwornica do drewna (opcjonalnie)
 • Spryskiwacz do zwilżenia tynku

Co kupiłem:

 • Płyty OSB – 2500 x 1250 gr. 8mm – 3 szt. około 160 zł z przycięciem do formatek
   
 • Środek gruntujący Betokontakt 5 kg – 45 zł
 • Pigment czarny – 9 zł
 • Kołki rozporowe ze wkrętami z łbem stożkowym na wkrętak krzyżak – 72 szt. (12 płyt po 6 na płytę, ja kupiłem kołki uniwersalne fi 10×50, ale to jest uzależnione kto jaką ma ścianę do której będzie mocował płyty OSB) około 45 zł za 100 szt. – większe opakowania są bardziej opłacalne
 • Podkładki ocynkowana pod śruby 10,5 x 30 – 48 szt. x 0,5 = 24 zł
 • Śruby do drewna M8 będą „ozdobne” – 48 szt. – około 30 zł
 • Krzyżyki dystansowe 1 cm – 10 zł
 • Zaprawa wyrównująca CEKOL ZW-04 25 kg – 16 zł
 • Lakier zabezpieczający JEGER – 39 zł

KOSZT MATERIAŁÓW 

378 zł

Zacząłem od wizualizacji komputerowej, pozwoliło mi to zobaczyć jak będzie wyglądać całość.

Kiedy już wiedziałem, która ściana będzie ścianą główną zabrałem się za zaprojektowanie formatek do przycięcia. Na materiał do wykonania formatek wybrałem płytę OSB, rozmiar płyty OSB 2500×1250 x 8 mm. Na płycie mieszczą się 4 formatki, więc na moją ścianę potrzebowałem 3 płyty. Płyty zakupiłem w Castoramie i tam też zleciłem wycięcie formatek, które mają być na ścianie o rozmiarze 1060×560 mm. W międzyczasie zrobiłem szkic rozmieszczenia formatek na ścianie.

Następnym etapem było nawiercenie otworów pod „ozdobne” śruby, ja nawierciłem rozmiarem 38mm.

Przymocowanie formatek do ściany – przyklejenie? Najprostszą metodą byłoby przyklejenie formatek do ściany i ktoś tak zamocował w jednym z tutoriali, jednak ja miałem obawę co do tej metody. Nałożony beton na płytę zwłaszcza na początku jak jest mokry to ma dość sporą wagę, dlatego przyklejenie takich formatek do ściany groziło ich odpadnięcie. To co? Przymocowałem za pomocą kołków rozporowych. Do każdej płyty wykorzystałem 6 wkrętów. Odstępy między płytami zrobiłem przy pomocy krzyżyków 1 cm.

Już wygląda pięknie, no prawie pięknie 😉 Krok następny jest bardzo ważny. Musimy zwiększyć przyczepność naszej płyty OSB. Robimy to za pomocą środka gruntującego Betokontakt, jest to mieszanka piasku kwarcowego i tworzyw sztucznych. I tu uwaga Betokontak ma kolor ładnego różu 🙂

Trzeba się go pozbyć! Do tego używamy zwykłego barwnika do farb w kolorze czarnym. Dodajemy tyle, aż grunt zmieni kolor na ciemno szary. Malujemy nim dokładnie płyty i pozostawiamy do wyschnięcia.

Ze względu na to, że moje ściany były soczyście żółte po wyschnięciu gruntu kolorek dawał o sobie znać w miejscach fug. Potraktowałem je szarą farbą.

Przechodzimy do istoty sprawy. Beton!

Receptur na domowy sposób zrobienia betonu architektonicznego w necie jest x . Na blogach, forach czy youtube polecają różne mieszanki: kleju do płytek, gips, MP75, może coś tam jeszcze i materiał – który wybrałem, czyli zaprawę wyrównującą CEKOL ZW-04. Dlaczego właśnie ZW-04, a nie te wcześniej wymienione? Klej do płytek – twardość i elastyczność chyba zdałby egzamin, jednak struktura kleju na pewno nie jest strukturą betonu, gładka masa bez gruboziarnistego piasku. Struktura gips będzie podobna do kleju, nie wiem jak z trwałością, ale jest to raczej materiał kruchy. MP75 też jest kruche i również nie osiągnąłbym zamierzonej struktury. CEKOL ZW-04 jest mieszanką cementu, czegoś tam jeszcze i kruszywa z wielkością ziarna do 3mm (to one będą nam „rysować” strukturę).

Rozrabiamy zaprawę tak, aby była gęsta (nabrana na szpachelkę nie spadała). Najlepiej nakładać ją pacą wenecką, to taka paca tynkarska tylko, że z zaokrąglonymi rogami. Ja sobie zrobiłem ją ze starej pacy tynkarskiej.
Nakładamy zaprawę na zagruntowane płyty, grubość warstwy tak około 3mm. Nie przejmujemy się równością nakładania, fugami i otworami, wypełniamy wszystko masą. Nałożoną zaprawę zostawiamy do przeschnięcia. Po przeschnięciu wybieramy z fug i otworów nadmiar zaprawy. Spryskiwaczem nawilżamy zaprawę i zacieramy do żądanej struktury. Tu uwaga! Im więcej zwilżycie zaprawę, tym struktura będzie bardziej gładka.

Ładnie pięknie zacieramy całą ścianę i pozostawiamy do wyschnięcia.
Po całkowitym wyschnięciu zabezpieczamy ścianę nakładając lakierem. Ja wybrałem naturalny, ale w sprzedaży jest jeszcze satynowy. Lakier ma konsystencję krochmalu i nanosimy go pędzlem wcierając go między wszystkie szczeliny.

Montujemy w otworach ozdobne śruby i to koniec 🙂

Tak wykonany beton jest trwały, nie kruszy się, robi wrażenie i co najważniejsze nie bankrutuje naszej kieszeni. 

Zapraszam do obejrzenia poradnika na YouTube i jak się podobał to poproszę łapkę w górę, a jak nie to łapkę w dół i subskrybowanie mile widziane 🙂

 

Lampa betonowa – zapowiedź

Mam w planie zrobienie dwóch lamp betonowych do sypialni. Myślę, że i z tego wydarzenia zrobię mały przepis.